Suh kašelj pri otrocih: Kaj ga povzroča in kaj pomeni?

  Kategorije: Zdravje otroka,
7 min.
10. jan'25

Kašelj je pri otrocih lahko povsem nedolžen, lahko pa je tudi simptom začetka bolezni. Povzroči ga lahko že vdih tuje snovi. Obstaja več vrst kašlja in danes se bomo osredotočili na suh kašelj. Kaj ga povzroča in kdaj je treba z otrokom obiskati pediatra?

Ne glede na to, ali je kašelj suh ali moker, je to način, s katerim se telo želi znebiti dražilnih snovi. Kašelj je obrambni mehanizem telesa in prihaja v številnih oblikah. Moker kašelj lahko prepoznate povsem preprosto, saj se ob kašljanju počutite, kot da telo proizvaja sluz in se ga organizem želi znebiti ravno s kašljem.

Nasprotje mokrega kašlja je suh kašelj, za katerega se pravi tudi neproduktiven. Suh kašelj je pogosto dražeč in je lahko tudi zadušljiv. Sluz se ob njem ne proizvaja, povzroča ga draženje dihalnih poti. Ravno zato je suh kašelj običajno znak bolezni zgornjih dihalnih poti, lahko pa ga povzročita tudi mehansko draženje s tujkom ali alergija.Suh kašelj deklica

Vir fotografije: Freepik

Okužbe

Suh kašelj lahko povzroča že omenjena alergija, tujek ali druge infekcije. Tu so najpogostejši razlogi za suh kašelj pri otrocih:

  • prehlad
  • gripa
  • vnetje pluč
  • COVID-19
  • bronhitis
  • davica
  • oslovski kašelj
  • astma
  • dražilne snovi
  • alergija
  • refluks
  • psihosomatski kašelj
  • tujki.

Med najpogostejše okužbe, ki se kažejo s suhim kašljem spadajo omenjeni prehlad, gripa, vnetje pluč, COVID-19, bronhitis, davica in oslovski kašelj. Odvisno od okužbe lahko kašelj zveni hripavo ali sopeče. Poslabša ga lahko tudi izcedek iz nosu, ki se izteka v grlo in je dražeč.

Virusne okužbe poleg suhega kašlja (ki lahko preraste v moker z izcedkom) spremlja tudi vročina, nahod ali zamašen nos, kihanje in bolečine v glavi ali celem telesu. Virusne okužbe se za razliko od bakterijskih ne zdravijo z anitibiotiki in najučinkovitejše pomaga ležanje v postelji, dovolj popite tekočine in po potrebi tudi zdravila za zniževanje vročine in lajšanje bolečin.

Suh kašelj lahko traja tudi več tednov po zdravljenju in prenehanju ostalih simptomov. Gre za t.i. postvirusni kašelj, ki se pojavi najverjetneje kot rezultat daljšega vnetja ali občutljivosti.

Lahko se tudi zdi, da bo tudi po koncu bolezni kašelj še kar trajal tudi brez očitne zdravniške diagnoze. V takšnem primeru gre lahko tudi za psihosomatski kašelj. To je nekakšen ustaljen kašelj, ki se kaže predvsem pri otrocih od 8 do 14 let, toda starost ne igra pomembne vloge. Kdaj pa kdaj takšen kašelj povzroča tesnoba ali stres. Psihosomatskega kašlja torej ne povzročajo okužba, alergija, držeče snovi ali tujki.

Otrokom pomaga, če se osredotočijo na nekaj ali zaposlijo svoje misli, pomagajo pa tudi različne dihalne tehnike. Preizkusite lahko tudi tole: po turško se usedite skupaj z otrokom nasproti sebe in skupaj počasi dihajte. Če bo otrok imel potrebo po kašljanju, ga prosite, da to željo po kašlju »pogoltne«. V primeru, da bo ta terapija uspešna (najbrž ne takoj ob prvem poskusu), obstaja velika verjetnost, da se je pri vašem otroku razvoj »samo« kašelj iz navade.

Astma

Za razliko od virusnih in bakterijskih okužb je astma kronično obolenje, ki povzroča vnetje in zožitev dihalnih poti. Astma lahko ogroža življenje, vendar jo dandanes zdravniki lahko relativno hitro odkrijejo in uvedejo zdravljenje. To pa ne pomeni, da se tudi kljub skrbnemu zdravljenju pri otrocih z astmo ne pojavljajo različni neprijetni simptomi, med katere spada tudi suh kašelj. Ta se lahko poslabša pri spremembi letnih časov ali v obdobjih povišanih alergij, pa tudi pri vadbi in med boleznijo.

Suh kašelj, ki spremlja astmo, se praviloma poslabša ponoči ali med igro. Lahko ga spremlja piskanje pri vdihu in izdihu. Poleg suhega kašlja se astma kaže z zadihanostjo ali drugimi težavami z dihanjem, nizko ravnjo energije in pritiskom in/ali bolečino v prsih. Astma ni ozdravljiva, vendar njene simptome lajšajo različna zdravila, ki pomagajo zniževati vnetje dihalnih poti.

Dražilne snovi

Ni vsak suh kašelj dolgotrajen. Naravno je, da otroci poleg čistega zraka vdihavajo tudi dražilne snovi, ki dražijo dihalne poti in povzročajo suh, kdaj pa kdaj tudi zadušljiv kašelj. Možna dražilna snov je lahko tudi onesnažen zrak, cigaretni dim, različne izparine, prah, plesen in tudi suh zrak (na primer iz klime, v preveč ogrevanih prostorih ali v času vročega suhega poletja).

V primeru draženja zaradi zunanjega okolja se suhega kašlja znebite takrat, ko se znebite dražljive snovi. Če je otrok redno izpostavljen na primer cigaretnemu dimu ali pa živite v okolju z redno onesnaženim zrakom, suh kašelj lahko preraste v kroničen kašelj.

Suh kašelj inhalator

Vir fotografije: Freepik

Alergija

Alergije in kašelj gredo z roko v roki. Suh kašelj lahko povzročajo številne alergije od peloda, do živalske dlake, pa vse do živil in tudi zdravil. V času alergijske reakcije se v telesu sprošča histamin in povzroča različne alergijske simptome, med katere spada tudi suh kašelj. Me druge znake alergije se uvršča kihanje, srbečica in solzenje oči in poln nos, pojavi pa se lahko tudi izpuščaj. Alergije in z njimi povezan suh kašelj se običajno še poslabšajo v času cvetenja in v prašnih prostorih. Naj otroci po nepotrebnem ne trpijo in skupaj z njimi obiščite alergologa, ki jim bo pomagal rešiti težavo.

Refluks

Gastroezofagealna refluksna bolezen ali krajše refluks, lahko prav tako povzroča suh kašelj. Refluks nastane, ko se vsebina želodca vrača v požiralnik in povzroča neprijetne težave. Otroci, ki jih pesti refluks, polivajo materino mleko ali mlečno formulo, zgodi pa lahko tudi bljuvanje. Refluks spremlja več simptomov, in tudi suh kašelj ni nobena izjema. 

Tujki

Otroci vsakršne starosti v usta dajejo različne predmete. Na tak način enostavno spoznavajo svet okoli sebe in v trenutku vaše nepozornosti se lahko zgodi, da vdihnejo drobni predmet. Ta se zatakne v dihalnih poteh in otroci začnejo kašljati, saj se s tem telo želi znebiti tujka. Otrok se lahko začne dušiti, saj predmet ne pride zmeraj čez vse dihalne poti ali prebavni trakt. Če se tujek zatakne v dihalnih poteh, nemudoma poiščite zdravniško pomoč. Med znake dušitve spadajo:

  • nezmožnost joka ali dajanja zvokov
  • težave z dihanjem
  • prsnica in rebra se vdirajo
  • pordelost ali pomodrelost obraza
  • otrok odtava ali pa omedleva

Kako ublažiti suh kašelj?

Otroku lahko pomagate ublažiti simptome že pri prvih pojavih suhega kašlja. Poskrbite, da bi otrok dobil dovolj tekočine in toplega čaja, ki pomagajo pomiriti razdraženo grlo. V pomoč vam bo tudi vlažilnik zraka, saj je sprožilec suhega kašlja pogosto ravno suh zrak. Simptome pomaga blažiti tudi med, tega ponujajte otrokom starejšim od enega leta. Dojenčki do 12. meseca starosti še nimajo razvite odpornosti na bakterije, ki so lahko v medu naravno prisotne.

V primeru resnično neprijetnega suhega kašlja, ko ne pomaga niti vlažilnik zraka, lahko otrokom v kopalnici ustvarite savno. Zaprite vrata kopalnice in v kadi odprite toplo vodo. Skupaj z otrokom se usedite neposredno v tuš ali kad in tam z njim ostanite 20 minut. V prostoru bo v tem času nastala para, s čimer se bo zrak navlažil in simptomi suhega kašlja se bodo zmanjšali.

Če je sprožilec suhega kašlja bakterijska okužba, lahko zdravnik predpiše antibiotike, na trgu pa so tudi sirupi, ki zanesljivo pomagajo ravno pri suhemu kašlju. Pri astmi pomaga tudi inhalator za hitro rešitev, toda če vaš otrok trpi za alergijo, so najbolj učinkovito sredstvo zdravila proti alergiji.

Če suh kašelj traja dlje kot 2 tedna, otroka odpeljite k pediatru, ki bo določil točen razlog. Obiska pri zdravniku pa ne odlašajte niti v primeru, če otrok poleg suhega kašlja trpi tudi za nekaterim od naslednjih simptomov:

  • vročina
  • pospešeno dihanje
  • težave z dihanjem
  • izkašljevanje krvi
  • znaki dehidracije
  • piskanje ali sopenje, ki spremlja kašelj.

Vir: