Prebujanje v joku ali pa celo kriku je lahko za starše resnično strašljivo. Resnica je, da se neprijetne sanje pojavljajo skoraj vsem otrokom. Včasih jih je manj ali pa povsem izginejo, nekatere otroke pa lahko mučijo dlje časa. Kaj otrokom povzroča nočne more? Obstaja kakšen način, s katerim se jih da enkrat in za vedno odpraviti?
Nihče si ne želi grdih sanj, ravno nasprotno. Otrokom pred spanjem se zmeraj zaželijo sladke sanje. Po mnenju strokovnjakov se začenjajo pojavljati že v obdobju malčka, na srečo pa obstajajo učinkoviti načini, kako otroka pred spanjem pomiriti. Ugotovite, kaj vse lahko storite, da bi slabe sanje odgnali in izrazito zmanjšali število noči, med katerimi se otroci zbujajo v joku in strahu.
Del razvoja možganov
Nočne more v otroštvu so zelo podobne tistim, ki jih doživljajo odrasli. Gre za grozne sanje, ki človeka pretresejo in ga lahko preganjajo tudi po prebujanju. Neprijetne sanje nastajajo v času REM faze, ki ga spremlja hitro premikanje oči. Pri otrocih se to zgodi približno 60-70 minut potem ko zaspijo, pri odraslih pa se REM faza zgodi približno po 90 minutah spanja.
Neprijetne sanje so po mnenju kliničnih psihologov sestavni del razvoja možganov. Ta je v zgodnjem otroštvu zelo intenziven in nočne more so normalen aspekt razvoja možganske sivine. Znanstveniki še danes ne vedo, kdaj začnejo otroci sanjati. Nekateri trdijo, da otroci sanjajo od 6. meseca dalje, drugi pa se nagibajo k teoriji, da otroci sanjajo šele od 3. leta dalje. Resnice kmalu najbrž ne bomo izvedeli, saj dojenčki ne znajo povedati, kako so spali in ali so ponoči kaj sanjali.
Nezadostne raziskave pa spremenijo dejstva, da imajo neprijetne sanje na otroka lahko negativen vpliv, predvsem če otrok še ne zna ločiti sanj od realnosti. Pri otrocih v starosti od 3-6 let so lahko te pogostejše. Glede na raziskave, trpi za nočnimi morami do 50 % otrok pri tej starosti.
Vir fotografije: Freepik
Stres, dogodki in zdravila
Čeprav so nočne more pri otrocih nekaj vsakdanjega, obstajajo dejavniki, ki lahko njihovo pojavljanje povečajo:
- Stres in/ali tesnoba: Otrokom lahko stres povzročijo tudi na prvi pogled vsakdanje reči, kot na primer nakupovanje v trgovskem centru, prvi akcijski film ali obisk pri sošolcu ali sošolki. Sprožilec stresa ali tesnobe v otroški dobi je pogosto reč, ki tega ne bi povzročila pri odraslem človeku, zato otroških stresorjev ne bi smeli enačiti s tistimi, ki veljajo za odrasle.
- Travma: Avtomobilska nesreča, poplave, toča, izguba bližnjega ali domačega ljubljenčka ... plaz nočnih mor lahko sproži kateri koli travmatičen dogodek.
- Strah zaradi nečesa, kar so otroci videli ali slišali: Tudi če se trudite otroke pred grdimi rečmi obvarovati z vsemi silami, to vedno najde svojo pot. Nočne more lahko povzroči na videz nedolžna zgodba v otroški knjižici, slika, ki so jo pomotoma videli v časopisu ali pa na ekranu, ali pa scena iz filma, ki ni namenjen otroškim očem.
- Zdravstveno stanje: K nočnim moram lahko botruje tudi zdravstveno stanje, ki poslabša spanje. Različne bolečine, ki jih otroci občutijo v večernih urah in tudi spalne apneje, težave z dihanjem ali mokrenje postelje lahko povzročijo neprijetne sanje.
- Zdravila: Pogostost nočnih mor lahko povzročijo tudi nekatera zdravila, in to ne glede na to, da so namenjena posebno malim bolnikom.
Kako prepoditi slabe sanje?
Neprijetnih sanj se ne da v celoti odpraviti, vendar lahko kot starši naredite vse, kar je v vaših močeh, da bi se od otroških nočnih mor poslovili enkrat in za vselej. Poskusite naslednje tehnike:
- Otrokom ustvarite zdravo spalno rutino: Poskrbite za to, da gre otrok v posteljo pravočasno, ima dosledno spalno rutino in da ga v posteljo ne dajete preveč utrujenega. Več o spalni higieni in ustvarjanju spalne rutine si lahko preberete v tem članku.
- Nadzorujte uporabo tehnologij: Današnji otroci odraščajo s tehnologijo in že v zgodnji starosti znajo nekateri na tablici ali telefonu najti youtube, instagram ali toktok in gledati različne vsebine. Pozornost posvetite temu, kaj si otroci na spletu ogledujejo, predvsem neposredno pred spanjem. Preveč akcijski, strašljivi in zastrašujoči videi lahko povzročajo nočne more.
- Odkrijte sprožilce stresa: Majhne otroke vprašajte, kaj jih podnevi muči, kako se počutijo v ti in oni situaciji in kaj doživljajo. Otroci se bodo med pogovorom »prečistili« in jim ne bo treba neprijetnih občutij prenašati v posteljo. Morda pa stres povzročata tema in samota. V tem primeru lahko otrokom pomagata pritajena svetloba in prisotnost najljubše igrače.
- Pogovarjajte se o življenjskih spremembah: S tem nimamo v mislih velikih sprememb, kot so rojstvo sorojenca, nastop v šolo in podobno. Otroka lahko razburi tudi sprememba razporeditve pohištva ali nova vrsta kosmičev. Z otroki se pogovarjajte o teh spremembah v pozitivnem smislu in ne o nečem slabem.
Nočnih mor ne ignorirajte
Se je vaš otrok prebudil zaradi nočne more in vi ga želite kar najhitreje utišati? Ne začenjajte z besedami, da ni nič hudega in da so bile samo grde sanje. Otroka vzemite v naročje in ga vprašajte, kaj točno se mu je sanjalo in kako se počuti. Otroku lahko pomagate premagati nočne more s tem, da poiščete načine, kako se skriti pred pošastjo, kako priti ven iz jame ali pa preprečiti padec z višine (kaj pa če jih na tleh čaka mehka žimnica, kamor padejo kot na oblaček?).
Veliko otrok z besedami morda ne bo moglo izraziti, kaj točno se jim je sanjalo. Predlagajte jim, da grde sanje narišejo in če bodo za, lahko risbo tudi zažgete in se pretvarjate, da je mora za zmeraj odšla in se ne bo več vrnila. Otroci so igrivi, imajo neskončno domišljijo in verjeli bodo, da lahko neprijetne sanje zares premagate.
Nočne more in nočna groza
Za nočne more je slišal že vsakdo, ampak ali ste se že srečali z izrazom nočna groza? Ne gre za isto reč, ampak za posamezno diagnozo, ki je značilna predvsem za predšolske otroke. Za razliko od sanj se pojavi 2-3 ure potem ko zaspijo, torej ne v času REM faze. Razlik med nočnimi morami in nočno grozo (tudi nočni teror) je več.
Otrok se po nočni mori večinoma prebudi in staršem lahko pove, kaj se mu je sanjalo. Po drugi strani pa bodo za nočno grozo otroci izvedeli samo na podlagi vaše pripovedi. Nočna groza le redko pesti najstnike in odrasle, značilna pa je za otroke od 1. do 12. leta.
Za starše (in druge priče) je opazovanje otroka, ki ga muči nočna groza, zelo zaskrbljujoče in resnično strašljivo. Otrok, ki ga prizadene nočna groza, se pogosto usede na posteljo in se začne nekontrolirano gibati, kričati, jokati, strmeti predse in se potiti. Glede na vse znake nočne groze bo videti kot da je otrok buden, vendar v resnici ni. Po koncu te epizode se otrok uleže nazaj in mirno zaspi.
Napad nočne groze lahko traja 5 minut, v ekstremnih primerih tudi 20. Podobno kot pri nočnih morah, tudi pri nočni grozi ni jasno, kaj ga povzroča. Lahko je to prekomerna utrujenost, nereden spanec in tudi zdravstveni zapleti, na primer vročina med gripo, sindrom nemirnih nog ali spalna apneja, ki lahko povzroča tudi nočne more. Nekateri so mnenja, da je nočna groza dedna in da se pogosteje pojavlja pri otrocih, katerih starši trpijo ali so trpeli za mesečnostjo in samo nočno grozo.
Starši pa se strinjajo s tem, da nočna groza otroke pogosteje »obišče« po fizičnem in/ali čustvenem pritisku, ne glede na vrsto čustva, ki to preobremenitev prikliče. Morda gre za zahteven športni trening, ali pa prijetno praznovanje s kopico prijateljev. Pri mlajših otrocih je lahko sprožilec izpuščen popoldanski počitek ali pa prevelika količina mleka pred večernim spanjem. Ker ni jasno, kaj te nočne doživljaje povzroča, ne obstaja konkretno zdravilo za nočno grozo. Starši otrok, ki se jim to godi, so poskusili vse mogoče, da bi grozo zaustavili. Najpogosteje pomaga naslednje:
- otroka vzemite v naročje in ga samo objemite. Ta tehnika ne bo primerna za vse otroke, pri številnih bo povzročila ravno nasproten učinek. Če vaš otrok po dotiku začne še bolj kričati, ga pustite in počakajte, da epizoda mine.
- zapojte otroku uspavanko ali najljubšo pesmico, ali pa mu prigovarjajte. Znan in pomirjujoč glas lahko pomaga pregnati epizodo.
- otroka odpeljite na stranišče, kjer naj opravi potrebo. Otrok, ki trpi za nočno grozo, lahko to stori tudi v spanju in kdo ve zakaj, pri številnih otrocih deluje prav ta »izlet«.
Vir:
- Jillian Pretzel. What To Do When Your Kid Has Nightmares. Online. In: Parents. 2023. Dostopno na: https://www.parents.com/toddlers-preschoolers/sleep/issues/child-awakens-bad-dreams/.
- Mayo Clinic Staff. Sleep terrors (night terrors). Online. In: Cleveland Clinic. Dostopno na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-terrors/symptoms-causes/syc-20353524.