Ste vedeli, da optimisti dosegajo višjo starost, kot ostali del Zemeljskih prebivalcev? Biti optimist pa ne pomeni le daljšega življenja. Če vam uspe iz otroka napraviti srečnega človeka, ga čaka boljše zdravstveno stanje in tudi zdrava duševnost. Za vas imamo 6 predlogov, zahvaljujoč katerim bo po vašem domu tekal mali optimist.
Za vzgojo otrok ne obstaja popoln recept, vsi starši pa se ravnajo po bodisi po nasvetih strokovnjakov, bodisi svojih staršev, znancev ali po lastni intuiciji. Otrokom, ki vidijo kozarec na pol poln namesto na pol prazen je v življenju lažje in tudi izzive premagajo z večjo samozavestjo. Želite, da bi bil vaš otrok miren in nasmejan kot sonček? Berite dalje.
S pritoževanjem ne pridemo nikamor
Zamislite si situacijo v jutranjem zastoju, ko otroka vozite v šolo ali vrtec. Kolikokrat od vas otroci poslušajo tarnanje, da tako nikakor ne boste prišli pravočasno? Ali pa drugi scenarij – je sobota in veste, da je pred vami veliko domačih opravil, hkrati pa še pečete torto za rojstnodnevno praznovanje, čaka pa vas še pomoč otrokom pri pisanju domačih nalog. Spet vam zmanjkuje časa in poleg vsega se vam še otroci stalno motajo pod nogami, in zato se samo pritožujete in kričite nanje. Če vam je to všeč ali pa ne, je osredotočenje na negativno mišljenje, klasičen primer pesimizma.
Več kot se pritožujete, več podobnih misli in vedenjskih vzorcev prenašate na svoje otroke. Poskusite postopoma tok misli spremeniti in na neprijetne reči glejte malce bolj pozitivno. Lahko da stojite v gneči in vam ne uspe priti v vrtec točno ob osmih, vendar vam to daje več časa, ki ga lahko preživite s svojimi otroki. Če vas motijo pri domačih opravilih, naloge preprosto razdelite tudi mednje. S tem se boste razbremenili obveznosti, otroke pa naučili, da se stanovanje ne pospravi z zamahom čarobne palice.
Nasvet: Vsak večer pred spanjem se z otroki in partnerjem pogovorite, kaj dobrega in kaj slabega se vam je v tistem dnevu pripetilo in se osredotočite na dobre reči.
Naloge razporejajte z razumom
Omenjeno delitev dela in drugih obveznosti je treba početi z razumom. Razdeliti otrokom polno nalog, od postiljanja postelje do pospravljanja celotne otroške sobe, medtem pa si še umiti zobe in se obleči, je nerealno pa tudi povsem neefektivno. Pri razporejanju nalog se osredotočite samo na eno, največ dve. Videli boste, da otroci ne bodo zafrustrirani zaradi neizpolnitve starševih želja, ravno nasprotno. Če jim zaupate manj nalog, se vam bodo hitro prišli pohvaliti, da jim je uspelo.
Otrokom dajte malce več zaupanja, za kar vam bodo hvaležni, hkrati pa bodo imeli tudi sami občutek, da staršev niso razočarali, ampak jih celo osrečili. Če želite, da bi vam otroci pomagali pri domačih opravilih, premislite tudi, katera opravila pripišete določenemu otroku. Dvoletni otroci lahko na primer pospravijo igrače, triletni pa že pospravijo umazano perilo v pralni stroj, petletni pa lahko odnesejo smeti. Ne precenjujte svojih otrok in se do njih vedite primerno njihovi starosti tudi v okviru domačih opravil.
Vir fotografije: Freepik
Kdor ne tvega, ne profitira
Otroci se zadrege in neuspeha ne bojijo tako zelo kot odrasli, ki želijo, naravno, svoje otroke obraniti pred neprijetnimi izkušnjami. Otroci so za preizkušanje novih reči odprti in enako hitro kot se naučijo novih reči, gradijo tudi prijateljstva. Če pa jih je strah rolkanja in nikakor nočejo čez visoki most nad deročo reko, jih ne silite, saj jim lahko to povzroči travmo.
Vsak strah, ki ga otrok doživlja, večinoma izhaja iz razmišljanja staršev. Zato se poskusite malce sprostiti in otroku dovolite, da prespi pri prijatelju, odpravite jih na šolski izlet brez vašega nadzora, če želijo, naj preizkusijo plezalno steno in dovolite jim vožnjo z gokarti (zapeljite se tudi sami, videli boste, kakšno odlično doživetje bo to). Za srečo in veselje v otroških očeh je to zagotovo vredno.
Odgovornost se izplača
Otroke naučite odgovornosti za svoje besede. Te lahko ranijo veliko bolj, kot se na prvi pogled lahko zdi. Kolikokrat se vam je že zgodilo, da je otrok prišel iz šole objokan ali z neprijetno izkušnjo? Časa ne morete zavrteti nazaj, lahko pa otroke naučite, da se na takšne reči odzovejo z mirnostjo. Če čutijo, da morajo to takoj nekomu vrniti, jih pomirite in jim lepo pojasnite, da morajo glede svojih besed najprej premisliti, šele nato jih lahko izgovorijo.
Je sošolec vaši hčeri rekel, da ima smešne kodraste lase ali pa da je visoka kot žirafa? Namesto izbruha jeze, joka ali žalosti se lahko odzovejo tudi tako: »Prvič, nisem tako visoka, ti pa boš tudi še zrasel. In drugič, grdo je reči kaj takšnega prijateljici.« V večini primerov se bo druga stran opravičila, vaš otrok pa bo zadovoljen zaradi pravilnega ravnanja.
Neuspehi in porazi so del življenja
Neuspeh v šoli zaboli, predvsem ko je vaš mali nesrečnež v prvem razredu in če za sošolci v nekem predmetu ali športu zaostaja. Pojasnite mu, da je vsako stvar moral nekako začeti in da so številni sošolci na istem. Opomnite ga, da kako se je mučil z branjem in se je bal, da se tega nikoli ne bo naučil, zdaj pa mu gre kot po maslu.
Pred otroki priznajte tudi svoje lastne neuspehe, pobrskajte po preteklosti in jim povejte, da tudi vam matematika na začetku ni šla tako dobro, vendar da bo kmalu bolje. Spodbujajte otroke tako pogosto, kot je le mogoče in jim bodite opora. Neuspehe ne kaznujte s kričanjem, ampak z ljubečim pogledom in pogovorom.
Vir fotografije: Freepik
Otroke pripravite na realnost
Ste se preselili v nov kraj in zato je vaš otrok moral zamenjati šolo? Povsem mogoče je, da bo vaš priden učenec po prvem dnevu v šoli prišel domov in tožil, da nima nobenih prijateljev. Ne dajajte mu lažnih upov in mu ne govorite, da je v prejšnji šoli imel veliko prijateljev, zato si jih bo zagotovo tudi tu našel veliko. Za optimizem je značilna bolj realistično mišljenje, kot sam optimizem in več upanja kot otroku dajete, tem bolj je lahko potem razočaran.
Zato otroke pripravite na stvarnost sveta, zahvaljujoč čemur ga naučite spopadati se z različnimi težavami. Ne vzgajajte jih kot zavite v vato samo zato, da jih zaščitite pred pastmi sveta. Sinu ali hčeri pojasnite, da je zahtevno se preseliti v drug kraj in začeti znova, in da vsaka stvar zahteva svoj čas. Otrok bo takšno razlago razumel in vas čez čas sam prosil, da ga odpeljete na igrišče, kjer bo lahko spoznal nove prijatelje.
Zagotovo tudi sami v svojem okolju poznate ljudi, ki so zmeraj dobro razpoloženi in jim gre v življenju. Poskrbite, da bi tudi vaši otroci imeli srečno otroštvo in čudovito življenje, polno optimističnih misli.
Vir:
- Kate Stahl. 8 Tips For Raising an Optimistic, Glass-Half-Full Kid. Online. In: Popsugar. 2018. Dostopno na: https://www.popsugar.com/family/how-raise-optimistic-child-44535849.
- Karen Reivich. How to raise an optimistic child. Online. In: Today's Parent. 2013. Dostopno na: https://www.todaysparent.com/family/parenting/how-to-raise-an-optimistic-child/.
- Raise Your Child to Be an Optimist. Online. In: Peaceful Parent, Happy Kids. Dostopno na: https://www.peacefulparenthappykids.com/read/optimism.